Tradycyjnie koniec roku to czas podsumowań tego co wydarzyło się na przełomie ostatnich 12 miesięcy,
dlatego również i Zarząd osiedla Piastów pokusił się o dokonanie podsumowania tego co udało się w większym bądź mniejszym stopniu zrealizować na naszym osiedlu od początku swojej kadencji tj. od 5 kwietnia 2016 roku.

A więc zacznijmy od początku kadencji nowego Zarządu osiedla Piastów.

KWIECIEŃ

W dniu 5 kwietnia 2016 r. odbyło się Ogólne Sprawozdawczo-Wyborcze Zebranie Mieszkańców Osiedla Piastów, na którym przeprowadzono wybory przewodniczącego oraz członków Zarządu Osiedla. W wyniku tajnego głosowania przewodniczącym Zarządu Osiedla Piastów na lata 2016-2020 został wybrany Kamil Widłok, członkami Zarządu wybrani zostali: Anna Homa, Paweł Czernik, Andrzej Śniegoń, Łukasz Pencarski, równeczśnie w tym dniu swoją kadencję zakończył poprzedni zarząd osiedla w skład którego wchodzili: przewodniczący Zarządu osiedla Roman Piesiur oraz członkowie zarządu: Barbara Kołodziej,  Lucja Michałek-Szymańska, Jan Faruga, Łukasz Sikorski (do marca 2015) oraz  Jolanta Przystał (od marca 2015 do kwietnia 2016). W tym miejscu pragniemy podziękować poprzedniemu Zarządowi Osiedla za pracę jaką wykonywali przez 4 lata swojej kadencji na rzecz mieszkańców naszego osiedla.

MAJ

Na przełomie kwietnia i maja wspólnie z Zarządem osiedla Kolonia Jasna oraz z fundacją Orange w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Kazimierza Wielkiego 5 zorganizowaliśmy oraz przeprowadziliśmy warsztaty dla seniorów „ABC Komputera i Internetu”  związane z nauką obsługi komputera oraz poruszaniem się w wirtualnym świecie Internetu, warsztaty te cieszyły się sporym zainteresowaniem a udział w nich wzięło 20 osób zamieszkałych na naszych osiedlach.

CZERWIEC

W czerwcu z okazji międzynarodowego dnia dziecka wspólnie z partnerami oraz sponsorami zorganizowaliśmy na placu zabaw przy ul. Dobrawy imprezę plenerową pod nazwą „Międzyosiedlowy Piknik Rodzinny” w którym udział wzięły całe rodziny które zechciały spędzić swój czas na świeżym powietrzu biorąc udział w zabawach oraz animacjach przygotowanych przez organizatorów.

LIPIEC

W lipcu do Polski przybyli pielgrzymi na organizowane w tym roku w Krakowie Światowe Dni Młodzieży, co prawda główne wydarzenia odbyły się w małopolsce ale również w Pszczynie gościliśmy setki młodych ludzi którzy pokonali wiele kilometrów aby wspólnie świętować to wielkie międzynarodowe wydarzenie. Przez tydzień młodzi pielgrzymi mieszkali u rodzin które włączyły się w organizację wydarzenia i ugościli przybyłych gości. W dniu 21 lipca przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Piastów odbył się koncert przygotowany dla pielgrzymów z okazji Światowych Dni Młodzieży. Podczas koncertu zaprezentowała się pszczyńska grupa sPolish Radio która zagrała covery światowych wykonawców jak i własne kompozycje.

Również w lipcu została podjęta decyzja o opracowaniu dokumentacji projektowej na potrzeby przebudowy ulic Słonecznej i Dobrawy w Pszczynie. Dokumentacja projektowa uwzględni skrzyżowanie typu rondo, które postanie na granicy osiedla Piastów i Kolonia Jasna.
Przyszła przebudowa ulicy Słonecznej obejmie nie tylko jezdnię, chodniki czy kanalizację, ale uwzględni także ścieżkę rowerową. Ta ostatnia wydaje się być trafionym pomysłem w kontekście połączenia jej z innym odcinkiem ścieżki, który ma powstać wzdłuż ulicy Zdrojowej. Prace tutaj będą wykonywane na odcinku 720 metrów.

Nieco krótszy jest odcinek ulicy Dobrawy, na której będą prowadzone prace – 515 metrów. Z jednej strony zamyka go skrzyżowanie z ulicą Mieszka I, a z drugiej skrzyżowanie z ul. Marii Skłodowskiej Curie. W planach jest przygotowanie projektu obejmującego: jezdnię, kanalizację i chodniki.

Dokumentacja będzie również zawierała plan przebudowy skrzyżowania ulic Słonecznej, Dobrawy i Skłodowskiej-Curie. Ma tutaj powstać – zapowiadane od wielu lat – rondo.

SIERPIEŃ

W sierpniu oficjalnie zaprezentowaliśmy oraz udostępniliśmy państwu naszą nową stronę internetową, Idąc z duchem czasu i wykorzystując nowe możliwości aktualnie obowiązujących standardów w Internecie, odświeżyliśmy naszą stronę internetową.

Celem, który przyświecał nam w pracach nad zmianami, było umożliwienie Państwu jeszcze szybszego i łatwiejszego dostępu do informacji związanych bezpośrednio z wydarzeniami mającymi miejsce na osiedlu oraz z bieżącą działalnością Zarządu osiedla Piastów.
Nowa odsłona to przede wszystkim bardziej czytelna struktura i lepsza funkcjonalność, a także odświeżona i estetyczna szata graficzna. Strona jest responsywna, dzięki czemu można z niej łatwo korzystać na każdym urządzeniu mobilnym.

W sobotę 13 sierpnia na zasłużoną emeryturę przeszedł ks proboszcz Józef Marek, podczas wieczornej mszy Świętej pożegnał się z parafianami. Kilkaset osób postanowiło wziąć udział w nabożeństwie pożegnalnym księdza Józefa Marka. W kościele nie zabrakło władz samorządowych z burmistrzem Pszczyny na czele. Radni Rady Miejskiej oraz Przewodniczący Zarządów osiedli Piastów i Kolonia Jasna, Kamil Widłok oraz Arkadiusz Gardiasz wraz z członkami zarządów osiedli przygotowali specjalne podziękowania które zostały odczytane podczas nabożeństwa oraz wręczyli drobny upominek którym była duża fotografia przedstawiająca kościół na tle dwóch największych osiedli mieszkaniowych w Pszczynie. W niedzielę 14 sierpnia podczas Mszy Świętej o godzinie 11.00 w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie miało miejsce uroczyste wprowadzenie w urząd nowego proboszcza – księdza Marka Brewko.

WRZESIEŃ

We wrześniu wspólnie z Zarządem osiedla Kolonia Jasna oraz Supermarketem Carrefour włączyliśmy się we współorganizację wydarzenia pn. „Dzień Sąsiada”. Impreza odbyła się na parkingu przy supermarkecie Carrefour przy ul. Bielskiej 24 na osiedlu Piastów. W ramach wydarzenia dzieci mogły bezpłatnie pojeździć na kucyku, skorzystać z malowania twarzy. Również można było darmowej gastronomi gdzie były serwowane pyszne kiełbasy z grilla, był pokaz capoeiry, konkurs rysunkowy z nagrodami dla dzieci, konkurs dla dorosłych – dokończ zdanie…, degustacje, upominki, muzyka. Punktem kulminacyjnym był wielki tort którym zostali poczęstowani wszyscy uczestnicy imprezy.

We wrześniu, a dokładnie 16 września rozpoczęło się głosowanie w kolejnej edycji Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2017, z tej okazji został specjalnie przygotowany spot reklamowy promujący ideę budżetu partycypacyjnego w którego nagraniu  udział wzięli mieszkańcy, działacze oraz samorządowcy gminy Pszczyna. W spocie wystąpił Radny Rady Miejskiej oraz Przewodniczący Zarządu osiedla Piastów, Kamil Widłok.  Propozycją zarządu osiedla na 2016 rok był II etap rozbudowy placu zabaw przy ul. Dobrawy poprzez instalację nowych dodatkowych urządzeń oraz wykonanie ogrodzenia. Wniosek ten uzyskał poparcie mieszkańców i w związku z tym będzie realizowany w 2017 roku.

Również we wrześniu rozpoczął się pierwszy etap rozbudowy placu zabaw przy ul. Dobrawy, w ramach tego etapu zostały wykonane prace ziemne oraz montaż nowych urządzeń takich jak m.in Huśtawki typu gniazdo, stół do ping-ponga czy stół do piłkarzyków.

PAŹDZIERNIK

W październiku odbyły się konsultacje społeczne związane z pracami projektowymi przebudowy ul. Dobrawy oraz ul. Słonecznej wraz z budową ronda na skrzyżowaniu tych ulic. W ramach prowadzonych konsultacji mieszkańcy mogli się zapoznać z koncepcją projektową oraz złożyć swoje uwagi i sugestie w przedmiotowej sprawie.

W październiku również zostały zakończone prace związane z I etap realizacji wniosku w ramach Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2016, tj. rozbudową placu zabaw przy ul. Dobrawy.

W dniach 24 oraz 25 października 2016 r. w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie przy ul. Kazimierza Wielkiego 5 odbył się Festiwal Dawnych Komputerów i Gier. Było to unikatowe wydarzenie mające na celu starszym przypomnieć, a młodszym pokazać jak wyglądały komputery i konsole kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostało blisko 20 w pełni interaktywnych urządzeń komputerowych z lat 70-, 80- i 90-tych ubiegłego wieku. Wśród urządzeń można było znaleźć maszyny, które odegrały ważną rolę w rozwoju gier wideo oraz informatyki: m.in. PONG (klon), Atari 2600, Commodore 64, Amigę 500 czy też NES.

W ostatnim tygodniu października na 6 placach zabaw znajdujących się na naszym osiedlu zostało zainstalowanych 7 nowych urządzeń zabawowych. Na szczególną uwagę zasługują nowości których do tej pory na naszym osiedlu nie było, a są to m.in 2 urządzenia linarne na których dzieci mogą się wspinać i  w bezpieczny sposób rozładowywać swoją energię, urządzenia te są zainstalowane przy ul. Mieszka I oraz przy ul. W. Opolczyka. Kolejną nowością są podwójne tablice do rysowania kredą, w chwili obecnej są one zainstalowane w trzech miejscach tj. przy ul. K. Odnowiciela, ul. H. Brodatego oraz przy ul. W. Łokietka. Pozostałe 2 urządzenia zainstalowane są przy ul. K. Wielkiego oraz przy ul. K. Odnowiciela i są to zabawki na sprężynie.

Ostateczny koszt zakupu urządzeń wraz z montażem wyniósł 13 702,20 zł i w całości został pokryty z budżetu osiedla Piastów.

LISTOPAD

W listopadzie odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Niepodległości w dniu 11 listopada 2016 r.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie. Po mszy nastąpił przemarsz na Plac Zwycięstwa i Wolności, gdzie odbyła się część oficjalna – przemówienia okolicznościowe i złożenie kwiatów.

GRUDZIEŃ

w piątek 9 grudnia na parkingu miejskim przy ul. Bielskiej który znajduje się przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej odbył się pokaz efektywnego palenia w piecu, w trakcie spotkania było można poznać najskuteczniejsze sposoby rozpalania, a także dowiedzieć się jak ekonomicznie ogrzewać dom. Na miejscu obecny był również ekopatrol Straży Miejskiej, który odpowiadał na pytania związane z przeprowadzanymi kontrolami palenisk.

Początkiem grudnia zostały zdemontowane stare i zniszczone plany sytuacyjne osiedla Piastów oraz jedna tablica ogłoszeń, ich stan bardzo zły przez co zagrażał bezpieczeństwu mieszkańców. Po nowym roku w ich miejsce zostaną zamontowane nowe, mniejsze, bardziej czytelne i estetyczne mapy wraz z tablicami ogłoszeń
Natomiast końcem grudnia, w wyniku powstałych oszczędności budżetowych Zarządu osiedla Piastów na koniec roku zorganizowaliśmy wyjazd integracyjny mieszkańców do Krakowa, w ramach tego wyjazdu mieszkańcy którzy zdecydowali się na udział w wyjeździe poznali historię grodu kraka oraz historię Polski która odcisnęła swoje piętno na zamku królewskim w Krakowie, po zwiedzaniu miasta uczestnicy wyjazdu mieli czas wolny na jednym z najpiękniejszych na świecie jarmarku świątecznym.

 

Oczywiście wydarzenia opisane powyżej to nie jedyne rzeczy jakie miały miejsce na naszym osiedlu, natomiast naszym zdaniem są to te o których warto wspomnieć.

Pragniemy złożyć Państwu życzenia z okazji nadchodzącego nowego 2017 roku, aby kolejne 12 miesięcy było dla Was czasem w którym uda się zrealizować własne marzenia, dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności, samych dobrych ludzi w okół i wszystkiego tego czego sami byście sobie życzyli. Do siego roku !!!