04.01.2017 r. około godziny 21:30, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, przyjęła zgłoszenie o zasłabnięciu osoby w Pszczynie przy ul.B.Śmiałego.

Po dojeździe zastępów ratowniczych i przeprowadzeniu rozpoznania, działania strażaków polegały na ewakuacji czterech osób znajdujących się w mieszkaniu na drugim piętrze budynku wielorodzinnego i udzieleniu im kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Przybyłe na miejsce zespoły pogotowia ratunkowego, podjęły decyzję o przewiezieniu poszkodowanych w wieku od 8 do 66 lat do szpitala w Pszczynie.

W dalszej fazie akcji, strażacy przystąpili do określania stężeń niebezpiecznego „czadu” w mieszkaniu w którym doszło do zdarzenia oraz w pozostałych lokalach znajdujących się w klatce. Urządzenia wskazały bardzo duże stężenia tlenku węgla, sięgające wartości nawet 1000 ppm. w łazience, gdzie zainstalowany był piecyk gazowy. Również w pozostałych lokalach w całym pionie stwierdzono tlenek węgla o wartościach zagrażających zdrowiu ludzi. W związku z powyższym przystąpiono do wietrzenia wszystkich mieszkań, a następnie kontroli wartości tlenku węgla. W związku z zaistniała sytuacją w całym pionie zakazano użytkowania podgrzewaczy gazowych.

Przyczyną tego zdarzenia po raz kolejny było nieprawidłowe działanie przewodów wentylacyjnych. W działaniach które zakończono po godzinie 23:00, uczestniczył zastęp z JRG w Pszczynie, pogotowie ratunkowe i policja.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie ostrzega !!!
Czad stanowi śmiertelne zagrożenie dla wszystkich mieszkańców !!!
Wyposaż się w czujnik tlenku węgla !!!

 

Nie daj się uśpić: „CZAD i OGIEŃ – obudź czujność” !!!

źródło: KP PSP Pszczyna