Japonia na Twoim placu zabaw? Dlaczego nie? Teatralna Maszyna Pszczyna zaprasza na spektakl w japońskiej technice Kamishibai!
Widzimy się na placu zabaw przy ulicy Dobrawy na Osiedlu Piastów w Pszczynie o godzinie 12:00, tuż po mszy świętej, oraz o 13:30, po następnym nabożeństwie, na placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 18 na Koloni Jasnej.
Wycieczka do Japonii osiedlami?

Zabierzcie koce, poduszki, chodźcie, będzie fajnie!

W ramach tegorocznej, VI już edycji festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna nasze miasto zamieni się w spacerującą scenę teatralną.
Jeden ze spektakli odbędzie się w dość nietypowym miejscu, które znajduje się na naszym osiedlu –  w Supermarkecie Carrefour przy ul. Bielskiej 24.

Kiedy?

Piątek, 16 czerwca 2017 r. o godz. 18:00

Opis:

Teatr Obecności w Zabrzu stworzył spektakl, lecz to nie on sam jest najważniejszy. Ważne są przede wszystkim pytania oraz pasja, która sprawia, że staramy się na nie znaleźć odpowiedź. Wierzymy bowiem, że jesteśmy częścią wielkiej, wspaniałej rodziny Trzeciego Teatru i, że wspólnie z tą rozsianą po świecie społecznością walczymy o to, żeby piękno, które przeczuwamy uwidaczniało się w naszych działaniach teatralnych. Bo przecież poza tym pięknem nie mamy nic na swoją obronę. Nie mamy własnej sceny, własnych świateł, zapadni, sznurowni i etatów, ale mamy ciągłą potrzebę tworzenia. Dlatego powołaliśmy do życia spektakl pod zbyt długim tytułem… Dziady, czyli dusz schodzenie z Akropolis. Jest to przedstawienie, które stało się dla nas próbą odpowiedzi na jedno z ważnych pytań… Czy po zamknięciu włazu nad metaforycznym krematorium Jerzy Grotowski nie zamknął ust postaciom błąkającym się po scenie – i czy Chrystus, który został ucieleśniony w szmacie rzucanej pomiędzy więźniami, nie został razem z nimi pochowany pod popiołami XX wieku? Oglądając fotografie i zapisy filmowe z pracy zespołu Teatru 13 Rzędów zastanawialiśmy się przede wszystkim nad tą ostatnią sceną. Pytaliśmy się czy po tylu latach od premiery zmieniło się coś w tym jak patrzymy na drugiego człowieka? I czy rzeczywiście międzyludzka miłość została pogrzebana razem z kukłą, czy jednak jest ona czymś o wiele większym, wyrastając ponad milczące pomniki naszej nienawiści? Spektakl Dziady, czyli dusz schodzenie z Akropolis jest także ponownym spojrzeniem na Mickiewiczowski dramat, który w tym wypadku staje się wentylem bezpieczeństwa dla koszmaru wojny. Prastare obrzędy po raz kolejny pomagają przywrócić status quo. Pozwalają one na powrót spojrzeć duchom na własne losy, rozliczyć się z nich i zapamiętać jaką drogę wybrały. Chcieliśmy sobie zadać pytanie – czy po Oświęcimiu wydarzyło się coś więcej? Czy to był jednak koniec opowieści?

Osoby:

tekst: Adam Mickiewicz, reżyseria: Piotr Tenczyk, scenografia i światła: Bartłomiej Latoszek, kostiumy: Barbara Wojnarowska, ruch sceniczny: Barbara Gwóźdź, aktor/skład: Katarzyna Łuczyńska, Joanna Mazur, Paweł Janicki, Marek Mierczyk, Piotr Góra, Maksymilian Karpiński