14 stycznia 2018 r. odbędzie się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem kolejnego finału będzie pozyskanie środków „Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.

Podczas 26. Finału WOŚP na pszczyńskiej scenie zlokalizowanej na rynku pojawią się m.in. Ted Nementh, Blu’Ska, Insekt, Three Generations oraz Jacek Stęszewski z zespołem. Imprezę dopełni zimowa Inwazja Food Trucków na pszczyńskim rynku.

Na publiczność czeka również „Wyczesana Orkiestra” ze studiem fryzjersko-kosmetycznym Milion. W specjalnie przygotowanym na ten dzień mobilnym studiu fryzjerskim, mieszczącym się w sali tanecznej Pszczyńskiego Centrum Kultury – dawnej księgarni Czartak (wejście od ulicy Piastowskiej), będą czekali profesjonalni fryzjerzy. Każdy dowolny datek do puszki wolontariusza pozwoli skorzystać z usług strzyżenia męskiego, strzyżenia dziecięcego, a także stylizacji, upięcia lub modelowania fryzur dla Pań. Salon będzie czynny w godzinach 13.00-19.00.

To jednak nie koniec atrakcji. Podczas tegorocznego Finału WOŚP będzie można również poćwiczyć! W Avanti – Squash Fitness Club w Porębie zorganizowany zostanie Maraton Fitness. Start o godzinie 18.30, zaś ostatnie zajęcia odbędą się o godzinie 20.00. Jako wejściówka liczona będzie wrzutka do puszki wolontariusza.

Tradycyjnie, pszczyńskiemu Finałowi WOŚP towarzyszyć będą aukcje charytatywne. W tym roku za pośrednictwem serwisu allegro licytować można piłkę KRASAVA przekazaną przez ZM Henryk Kania S.A. z Pszczyny. Piłkę można licytować pod adresem: aukcje.wosp.org.pl.

Na 26 finał WOŚP w Pszczynie zaprasza sam Jurek Owsiak. Posłuchaj:

Pszczyńskiemu finałowi będzie również towarzyszyć akcja krwiodawstwa na którą serdecznie zapraszają: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach Terenowy Oddział w Pszczynie, Starostwo Powiatowe w Pszczynie oraz Urząd Miejski w Pszczynie

Ambulans do poboru krwi ustawiony będzie na pszczyńskim rynku w niedzielę, 14 stycznia od godziny 9.00 do 15.00 podczas 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przed oddaniem krwi należy koniecznie zjeść lekki posiłek. Zgłaszając się do oddania krwi należy mieć przy sobie dowód osobisty (z numerem PESEL) lub inny dokument ze zdjęciem stwierdzający tożsamość.

Możesz zostać honorowym krwiodawcą:

 • jeżeli jesteś w wieku od 18 do 65 roku życia i ważysz co najmniej 50 kilogramów,
 • jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie wykonano u ciebie akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
 • jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miałeś wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, arthroskopii, laparoskopii)
 • jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie byłeś leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi
 • nie mogą oddawać krwi osoby odbywające karę pozbawienia wolności i w okresie 12 miesięcy po opuszczeniu zakładu karnego,
 • osoby, które przebywały w Afryce Środkowej i Zachodniej oraz Tajlandii mogą oddać krew po 12
 • miesiącach od powrotu, jeżeli nie zauważyły u siebie żadnych objawów chorobowych,
 • nie wolno oddawać krwi po porodzie przez tyle miesięcy, ile trwała ciąża i okres laktacji (po poronieniu można oddać krew po 6 tygodniach),
 • możesz oddać krew po 6 miesiącach po zabiegach chirurgicznych,
 • można oddać krew 4 tygodnie od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej,
 • po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego lub infekcji z gorączką powyżej 38°C krew można oddać co najmniej 2 tygodnie od czasu ustąpienia objawów i wyzdrowienia,
 • krew można oddać 2 tygodnie po zakończeniu leczenia antybiotykami,
 • nie należy oddawać krwi w okresie miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu miesiączki,
 • należy wstrzymać się z oddawaniem krwi 7 dni po usunięciu zęba, 48 godzin po leczeniu zachowawczym u stomatologa, po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce oraz anatoksyną przeciwtężcową.

źródło: pless.pl