We wrześniu na terenie Pszczyny zostanie zakopana „Pszczyńska Kapsuła Czasu”. Do kapsuły, która zostanie wykonana z nierdzewnego metalu, każdymoże włożyć teczkę ze swoją historią.

Urząd Miejski w Pszczynie zaproponował mieszkańcom gminy przygotowanie „Pszczyńskiej kapsuły czasu”, w której zostanie zakopany na 100 lat przekaz pszczynian z 2018 roku. Każdy z mieszkańców naszej gminy będzie mógł zakupić za symboliczne 10 zł teczkę bezkwasową wraz z instrukcją, jak należy przygotować „swoją historię”.

– Pragniemy przekazać przyszłym pokoleniom jacy My, mieszkańcy gminy Pszczyna, jesteśmy w 2018 roku. Jak obecnie wygląda nasze miasto, jak wyglądamy, w co się ubieramy, jak lubimy spędzać czas, jaka jest historia naszej rodziny, co lubimy jeść…, a może, jak wyobrażamy sobie świat za 100 lat – informuje Urząd Miejski w Pszczynie, który jest organizatorem akcji.

Każdy, kto weźmie udział w tym projekcie, otrzyma certyfikat, na podstawie którego potomkowie będą mogli odebrać w 2118 roku umieszczone w „Pszczyńskiej Kapsule Czasu” dokumenty. Certyfikaty i teczki zostaną ponumerowane, numer zakupionej teczki będzie tożsamy z numerem certyfikatu.

Teczki można kupić w Biurze Informacji Turystycznej w Bramie Wybrańców od 3 kwietnia do 27 maja 2018 r. Teczka z Waszymi dokumentami przy oddaniu zostanie zapieczętowana i otwarta ponownie za 100 lat. Kapsuła zostanie wykonana z nierdzewnego metalu, odpowiednio zabezpieczona i zakopana w oznaczonym miejscu.

Harmonogram prac przy „Pszczyńskiej Kapsule Czasu”:

  • 3 kwietnia – 27 maja 2018 – możliwość zakupu specjalnej teczki na materiały w Biurze Informacji Turystycznej,
  • do 30 czerwca 2018 – oddawanie gotowych teczek z materiałami w Biurze Informacji Turystycznej,
  • 1 lipca – 31 sierpnia 2018 – opisywanie, układanie, pakowanie, zabezpieczanie i szczelne zamykanie kapsuły,
  • wrzesień 2018 – uroczyste zakopanie „Pszczyńskiej Kapsuły Czasu”, wręczenie certyfikatów osobom, które złożyły teczkę do kapsuły,
  • 2118 rok – otwarcie kapsuły po 100 latach.

źródło: pless.pl / UM Pszczyna