Sto budek dla jerzyków zakupił Miejski Zakład Zieleni. W najbliższych dniach nowe domki dla ptaków zostaną zamontowane na budynkach zarządzanych przez gminę Pszczyna.

Pierwsze budki na początku kwietnia zamontowała Administracja Zasobów Komunalnych po zakończeniu prac związanych z kompleksową termomodernizacją budynku przy ul. Wodzisławskiej. Kolejne zostały zamontowane 26 kwietnia na budynkach komunalnych znajdujących się przy ul. Kazimierza Wielkiego na osiedlu Piastów w Pszczynie. Budki muszą być zawieszone wysoko nad ziemią, w terenie, gdzie nie ma żadnych przeszkód. Warto pamiętać, że ptaki gniazdują w koloniach, dlatego na jednym budynku montuje się kilka budek.

– Montaż budek dla jerzyków ma wiele zalet. Przede wszystkim to naturalny sposób walki z komarami. Dzięki temu można wyeliminować zastosowanie środków chemicznych – informuje burmistrz Dariusz Skrobol.

Jerzyki na swoje gniazda wybierają ludzkie siedliska. Upodobały sobie wielopiętrowe bloki, w których znajdują się liczne otwory wentylacyjne w stropodachach. Spadek liczebności ptaków jaki zauważono wynika m.in. z remontów i prac dociepleniowych, które przyczyniają się do likwidacji naturalnych gniazd. Nie będzie to jednak problemem w przypadku inwestycji przy ul. Wodzisławskiej, gdzie ptaki mogą zakładać swoje gniazda w nowych budkach.

W Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol spotkał się z Aleksandrą Gruszczyńską i Martą Godziną z zarządu Fundacji „Zwierzęca Arkadia” oraz przedstawicielami Pszczyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Tematem rozmów była możliwość postawienia na terenie gminy Pszczyna domków dla wolno żyjących kotów.

W trakcie spotkania przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej wyrazili zgodę na montaż domków dla jeżyków na blokach znajdujących się w ich zasobach. Taką akcję zainicjował na początku kwietnia Urząd Miejski w Pszczynie. Montaż budek będzie się odbywał sukcesywnie, w trakcie prowadzenia prac termomodernizacyjnych.

źródło: pszczyna.pl, admin